Banskobystrická krytá plaváreň UMB v Banskej Bystrici privítala 134 talentovaných pretekárov zo sedemnástich oddielov a klubov nielen z celého Slovenska, ale aj z Poľska, Maďarska a Čiech na III. ročníku medzinárodných plaveckých pretekoch „Banskobystrický pohár“.

Ozdobou výborne zorganizovaného podujatia bola napr. juniorská reprezentantka SR Michaela REČKOVÁ (Športová škola Trenčín) – účastníčka MEJ v Antverpách (Belgicko). Ďalšími kvalitnými pretekármi, ktorí sa predstavili na štarte boli Lenka GÁLIKOVÁ (PK Veľký Krtíš) – účastníčka Európskeho olympijského festivalu mládeže v Lignane (Taliansko), Peter MITRENGA (VŠC Dukla Banská Bystrica) účastník MEJ v Linzi (Rakúsko) z roku 2002 ale aj mnohí ďalší plavci ako napr. Konrad LATUSZEK a Marcin DYDUCH (obidvaja MKS Jordan Kraków), Alexandra FARKAŠOVÁ (ŠKP Košice), ako aj Majstri Slovenska a medailisti v juniorskej a žiackej kategórii.

Hosťom podujatia (aj keď nesúťažným) bola účastníčka Olympijských hier 1996 v Atlante (USA) Natália KODAJOVÁ, čestná členka plaveckého oddielu KTV UMB Banská Bystrica, ktorá je držiteľkou doteraz platných slovenských seniorských rekordov v disciplínach 50 m a 100 m prsia. Ďalším hosťom bol Ján RUML (člen usporiadajúceho oddielu), reprezentant Slovenska v kategórii telesne postihnutých športovcov, účastník Majstrovstiev sveta v Durbane (Juhoafrická republika) v roku 2006, kandidát pre štart na Parylympijských hrách v Pekingu.

Súťažilo sa v piatich vekových kategóriách, bolo prekonaných 6 rekordov podujatia, o ktoré sa pričinili: dva razy Konrad LATUSZEK (MKS Jordan Kraków) na 50 m motýlik (0:27,47) a 100 m motýlik (0:59,52), Michaela REČKOVÁ (Športová škola Trenčín) na 50 m voľný spôsob (0:27,47), Marcin DYDUCH (MKS Jordan Kraków) na 50 m znak (0:28,69), Vladislav Vovčko (ŠKP Košice) na 400 m voľný spôsob (4:20,45) a Alexandra Farkašová taktiež na 400 m voľný spôsob časom 4:32,23.

„Banskobystrický pohár 2007“ za najlepší bodový výkon v jednotlivých kategóriách získali:

• Maciej Crabaszcz (MKS Jordan Kraków) 453 bodov

Plavci z domáceho plaveckého oddielu Klubu telesnej výchovy Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica si na tomto podujatí počínali viac ako úspešne, keď si vo všetkých vekových kategóriách vyplávali celkove 13 x 1.miesto, 16 x 2.miesto a 4 x 3.miesto a získali tak druhé miesto v hodnotení klubov.

PLÁVANIE: Banskobystrický pohár pre Mitrengu a Rečkovú
3. ročníka medzinárodných plaveckých pretekov "Banskobystrický pohár 2007" - výsledky

BANSKÁ BYSTRICA 25. novembra (SITA) - Účastník juniorských majstrovstiev Európy v roku 2002 v rakúskom Linzi Peter Mitrenga z VŠC Dukla Banská Bystrica a účastníčka tohtoročných MEJ v belgických Antverpách Michaela Rečková zo Slávie Športová škola Trenčín sa stali najúspešnejšími pretekármi 3. ročníka medzinárodných plaveckých pretekov "Banskobystrický pohár 2007".
V celkovom hodnotení trojboja (50 m +100 m + 200 m polohové preteky) dosiahol držiteľ mužského prvenstva Mitrenga celkový súčet 1910 bodov, na 2. mieste skončil Konrad Latuszek z Poľska (1834 b.) a tretiu priečku obsadil Vladislav Vovčko zo ŠKP Košice (1779 b.). Za víťazkou ženského pohára Rečkovou (2062 b.) skončila na 2. mieste Lenka Gáliková (1965 b.) a tretia bola organizátormi ocenená za súčet 1904 bodov Katarína Koroncziová (obe PK Veľký Krtíš).
Účastníci podujatia sa postarali o zlepšenie šiestich rekordov mítingu. Trenčianska plavkyňa Rečková na 50 m voľný spôsob časom 27,47 s zlepšila o 0,49 s minuloročný rekordný zápis Češky Ivany Kristlovej (28,36). Ďalšie tri rekordné výkony videli diváci v sobotňajšom súboji mužov. V disciplínach na 50 m (0:27,38) a 100 m motýlik (0:59,52) opravoval rekordné zápisy domáceho pretekára UMB Banská Bystrica Petra Slobodníka z roku 2005 poľský plavec z Krakova Konrad Latuszek. Na 50 m znak jeho oddielový kolega Marcin Dyduch zaplával nový rekord výkonom 0:28,69. V nedeľných súbojoch v rámci Memoriálu Juraja Ragana na 400 m voľný spôsob minuloročný rekord mítingu v kategórii mužov 4:22,74 min zlepšil Vladislav Vovčko z ŠKP Košice (4:20,45) a o zmenu rekordu v ženskej kategórii v tej istej disciplíne sa postarala Alexandra Farkašová z ŠKP Košice, ktorá minuloročný víťazný a rekordný čas Koroncziovej z Veľkého Krtíša (4:49,59) zlepšila o vyše 17,5 sekundy na 4:32,23.
V 24 disciplínach dvojdňového súťažného programu sa v 25-metrovom bazéne Univerzity Mateja Bela predstavilo 134 súťažiacich zo 17 klubov z Česka, Poľska, Maďarska a Slovenska.

PLÁVANIE: Pod Urpínom prvý deň štyri rekordy plaveckého mítingu
Výsledky sobotňajšieho programu Banskobystrického pohára 2007 v plávaní
BANSKÁ BYSTRICA 25. novembra (SITA) - Štyri nové rekordy mítingu boli ozdobou prvého súťažného dňa 3. ročníka medzinárodných plaveckých pretekov "Banskobystrický pohár 2007" v 25-metrovom bazéne Univerzity Mateja Bela.
O prvý sa postarala účastníčka tohtoročných juniorských majstrovstiev Európy v belgických Antverpách Michaela Rečková zo Športovej školy Trenčín, ktorá na 50 m voľný spôsob časom 27,47 s zlepšila o 0,49 s minuloročný rekordný zápis Češky Ivany Kristlovej (28,36). Ďalšie tri rekordné výkony videli diváci v súboji mužov, ktoré dosiahli poľskí plavci z Krakova - dva razy Konrad Latuszek na 100 m motýlik (0:59,52) a 50 m motýlik (27,38) a Marcin Dyduch v disciplíne 50 m znak (28,69).
V dvadsiatich disciplínach úvodného súťažného poldňa štartovalo 134 súťažiacich zo 17 klubov z Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Aj keď z účastníkov sobotňajších súbojov nikto neohrozil limit na blížiace sa majstrovstvá Európy do maďarského Debrecínu, nakoľko domácich organizátorov zaskočila kolízia termínov a špička uprednostnila štarty na ďalších pretekoch v Európe, kvalitný banskobystrický míting bol aj napriek tomu dobrou príležitosťou pre druhý reprezentačný sled na konfrontáciu so zahraničnými súpermi.