Banskobystrický pohár, jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku sľuboval v posledný marcový víkend kvalitnú konkurenciu a výborné výkony. Ponúkal plnenie limitov na Olympijské hry, Majstrovstvá Európy dospelých a juniorov, ako aj testovacie podujatie pre EYOF, ale aj veľmi zaujímavé mená.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (v auguste pomyselne oslávili 25. výročie svojho vzniku) mali všetko pripravené. Evidovali prihlášky 342 pretekárov z 59 klubov z Brazílie, Čiech, Estónska, Libanonu, Litvy, Maďarska, Severného Macedónska, Poľska, Rakúska, Slovenska, Slovinska, a Ukrajina. Elitný maďarskí reprezentanti, ktorí sa na Štiavničkách predstavili už aj v minulých ročníkoch chceli tiež veľmi štartovať a opravovať rekordy. V rovnakom termíne však mali svoj národný šampionát, ktorý mal byť ich povinným kvalifikačným na olympiádu 2020. Aj vďaka veľkej podpore primátora Jána Noska, vedenia mesta, ale aj Banskobystrického samosprávneho kraja sa na štarte mali predstaviť aj veľmi známe mená.

Najväčšou hviezdou podujatia mal byť aktuálny svetový rekordér z krátkeho bazéna na 50 m motýlik (jeho hodnota je 21,75 sekundy) a 4 násobný Majster sveta Nicholas SANTOS z Brazílie.

Aj ďalší Brazílčania mali svoju kvalitu. Frederico CASTRO, víťaz pretekov zo série svetového pohára, ktorý na svetovom pohári v Berlíne porazil v disciplíne 200 m motýlik fenomenálneho Michaela Phelpsa, Banskobystričanom už veľmi dobre známy a populárny Nelson Da SILVA JUNIOR (5 násobný majster južnej Ameriky a medailista série pretekov svetového pohára) ale aj kraulový šprintér Felipe MESSIAS. Veľmi dobrí plavci mali prísť z Estónska – prsiarski rekordéri a účastníci OH 2016 Martin ALLIKVE a Maria ROMANJUK, účastník MS 2017 a kraulový rekordér Daniel ZAITSEV, ďalej Poliaci Kacper DEREŇ a Alexandra POLANSKA (dobre známa z minulých ročníkov).

Slováci sa mali predstaviť na čele s najlepšou plavkyňou Slovenska za rok 2016 a 2019 Andreou PODMANÍKOVOU (3. miesto na svetovom pohári 2019 v Budapešti, semifinalistka Majstrovstiev sveta 2016 v kanadskom Windsore a 3-násobná semifinalistka z Majstrovstiev Európy 2019 v Glasgowe).

Ďalej zo seniorských reprezentantov sme na štarte mali vidieť Tomáša KLOBUČNIKA, Adama HALASA, Zuzanu PAVLIKOVSKÚ, Miroslavu ZÁBORSKÚ, Tamaru POTOCKÚ, Barboru MIKUŠKOVÚ, Zuzanu MICHALIČKOVÚ, Robin REINDL, Lukáša KALNÍKA, ako aj 17  juniorských reprezentantov.

Mali padať rekordy, avšak zasiahla „vyššia moc“ v podobe ešte aj dodnes zúriacej epidémii koronavírusu COVID-19. Podujatie sa neuskutočnilo ani o mesiac v náhradnom aprílovom termíne.

Všetko bolo zo strany organizátorov pripravené do detailov, mediálna kampaň „visela“ po celom meste veľmi dlho, lebo ani ďalšie iné akcie sa zo známych príčin neuskutočnili…

Do tretice všetko dobré?

Tretí termín, ktorý bol stanovený na 24. – 25. októbra 2020 začal napĺňať štartovnú listinu znova o veľmi zaujímavé mená. Marco KOCH z Nemecka (majster sveta a svetový rekordér na 200 m prsia), celý reprezentačný výber seniorov aj juniorov Rakúska na čele s vicemajsterkou sveta Caroline PILHATSCH, reprezentácie Moldavska, Litvy, výborní plavci z Čiech, plavci zo Srbska, Poľska a samozrejme aj reprezentanti Slovenska už boli predbežne prihlásení. Všetci ostatní, aj zahraniční ale mali ešte čas (termín konečných prihlášok je do 6. októbra 2020).

V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou s cieľom spomaľovania šírenia koronavírusu však aj ďalšie úsilie organizátorov znova všetko mení. Ešte do 30. septembra 2020 bola situácia taká, že ani do tretice sa podujatie neuskutoční. Na poslednú chvíľku však svitlo svetielko nádeje a podujatie by sa mohlo uskutočniť. Už však nebude s takou pompéznou zahraničnou účasťou ako po minulé roky a okrem toho bude aj bez divákov.

„Len aby naše podujatie vôbec bolo… povzdychol si manažér a riaditeľ podujatia Milan Záborský a pokračoval:

Žiaľ súčasná situácia okolo koronavírusu je zlá, no nikto z nás ju nezavinil. Bohužiaľ znova zasiahla vyššia moc. Chápeme vážnosť situácie a chceme v plnej miere rešpektovať nariadenia a rozhodnutia zo strany príslušných ústredných orgánov vedenia nášho štátu. V prvom rade je potrebné dbať na zdravie nás všetkých. Už sme vylúčili z účasti všetkých zahraničných plavcov. Na štarte sa tak predstaví len slovenská špička tohto športu, ktorá je už hladná po súťažiach. Naši reprezentanti si tak môžu vyskúšať pokusy o limity na OH 2021 v Tokiu. Stálo nás to už veľa úsilia a v nemalej miere aj množstvo financií.

Keďže podujatie musí byť bez divákov, organizátori pripravili pre priaznivcov mokrých plaviek aspoň priamy prenos prostredníctvom internetového portálu, ktorý bude možné sledovať na www.tveso.sk/bbcup2020/ Program je naplánovaný so začiatkom v sobotu 24. októbra 2020  o 9:00 hod., pokračovať bude popoludní od 15:00 hod. slávnostným zahájením, v nedeľu 25. októbra 2020 program pokračuje od 9:00 hod.

Podujatie by malo byť zároveň prvým testom pripravenosti krytého 50-metrového bazéna na usporiadanie 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF), ktorý bol taktiež presunutý (až na rok 2022).

Zdroj: Tlačová správa Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica