Po špičkových skokanoch do výšky prídu do Banskej Bystrice poprední svetoví plavci, ktorí sa počas víkendu 28. a 29. marca na 13. ročníku obľúbeného podujatia Banská Bystrica Cup 2020 budú snažiť kvalifikovať aj na olympijské hry do Tokia. Podujatie je zároveň prvým testom pripravenosti krytého 50-metrového bazéna na usporiadanie 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF).

Plavecké podujatie Banská Bystrica Cup patrí medzi svetovými plavcami medzi obľúbené. Vo svete má skvelé meno a je pravidelne vysoko hodnotené, najmä vďaka veľkej snahe organizátorov z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica, ktorý oslavuje tento rok 25 rokov od svojho vzniku. Vďaka výborným ohlasom má podujatie stále miesto v kalendároch Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) i kontinentálnej Európskej plaveckej ligy (LEN).

V posledný marcový víkend pod Urpín zavítajú okrem slovenských aj pretekári z Brazílie, Česka, Estónska, Libanonu, Litvy, Macedónska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny. Štartové pole sa môže ešte rozrásť, keďže uzávierka prihlášok je 6. marca. Plavcov láka predovšetkým možnosť splniť limity či kvalifikačné kritériá pre štart na vrcholných medzinárodných podujatiach. Banská Bystrica Cup 2020 je jedným z kvalifikačných pre účasť na olympijských hrách v Tokiu. Zároveň môžu účastníci plniť limity na majstrovstvá Európy do Budapešti či kontinentálny šampionát juniorov v Aberdeene a reprezentačné družstvá si otestovať podmienky pre budúcoročný EYOF.  

„Pre nás organizátorov je veľká česť i výzva pokračovať v nastúpenom trende a usporiadať plavecké podujatie na špičkovej medzinárodnej úrovni. Každoročne môžeme na Slovensku predstaviť svetové i európske plavecké hviezdy, ktoré sú vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť,“ povedal manažér a riaditeľ Banská Bystrica Cupu 2020 Milan Záborský. Vstup na tribúny je 28. a 29. marca zdarma, fanúšikov by mali prilákať aj kvalitné mená a už tradične výborná atmosféra okolo bazéna. Program sa po oba dni začína o 9.00 h.

Tohtoročné podujatie je o to výnimočnejšie, že bude prvým testom pripravenosti bazéna na Štiavničkách na budúcoročný EYOF, ktorý sa uskutoční od 25. do 31. júla 2021. Bude to prvé oficiálne testovacie podujatie pred podujatím pre mladých športovcov od 14 do 17 rokov. V tomto roku sa ešte v auguste uskutočnia preteky Európskeho pohára v triatlone a v septembri bude Banská Bystrica hostiteľom etapy cyklistických Okolo Slovenska. „Testovacie podujatia sú pre nás veľmi dôležité. Je to skúška pripravenosti športovísk i organizátorov. Na základe získaných skúseností získame cenné informácie, aby sme o rok pripravili kvalitné podujatie pre mladých športovcov. Sme radi, že organizátori Banská Bystrica Cupu nám vyšli maximálne v ústrety a môžeme si športovisko otestovať už teraz počas súťaže, ktorá má stále miesto vo svetovom plaveckom kalendári,“ uviedol športový riaditeľ organizačného výboru EYOF 2021 Banská Bystrica Peter Hamaj.

„Mesto Banská Bystrica bolo v roku 2017 Európskym mestom športu, v roku 2021 bude dejiskom Európskeho olympijského festivalu mládeže. Bude to veľká príležitosť na propagáciu mládežníckeho športu i mesta Banská Bystrica v celej Európe. Vážime si, že aj naše podujatie môže byť súčasťou jeho príprav. Fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne majú znova na čo tešiť. Toto podujatie ide bez pochýb šíriť dobré meno Slovenska, regiónu, mesta,“ doplnil Milan Záborský.

Organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica zaevidovali počas histórie podujatia prihlášky pretekárov už z 31 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch sa v Banskej Bystrici predstavila taká elitná plavecká spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla. Mohli sme vidieť už troch olympijských víťazov – Camerona van der Burgha z Juhoafrickej republiky, Holanďanky Ranomi Kromowidjojovú a Marleen Veldhuisovú, ktorá v čase štartu bola najrýchlejšou ženou planéty. Trio zdobia aj viaceré tituly majstrov sveta, Holanďanky sú aj kontinentálne šampiónky. Diváci mohli vidieť v zrekonštruovanom krytom 50-metrovom bazéne na Štiavničkách aj ďalších majstrov sveta – Marca Kocha z Nemecka, Pétera Berneka z Maďarska, Fabia Scozzoliho z Talianska, maďarských majstrov Európy Evelyn Verasztóovú, Zsuzsannu Jakabosovú či Gergőa Kisa, Jenny Mensingovú z Nemecka, ale aj Brazílčana Nelsona da Silvu Juniora, majstra Južnej Ameriky. Štiavničky hostili aj viacerých ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ale aj slovenskú plaveckú špičku. Na Banská Bystrica Cupe sa bojovalo už dvakrát o účasť na olympijských hrách, päťkrát sa dalo spod Uprína kvalifikovať na majstrovstvá sveta, tri razy na letnú svetovú Univerziádu, šesťkrát na európsky šampionát. Mládežníci už na podujatí plnili limity na olympijské hry mládeže, majstrovstvá sveta i Európy i EYOF. Plavci zaplávali na Štiavničkách viacero slovenských rekordov.

Kvalitnú konkurenciu a výborné výkony sľubuje znova po roku obľúbený plavecký míting, ktorý sa uskutoční v bazéne na Štiavničkách v Banskej Bystrici v posledný marcový víkend. Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku. Tieto preteky sú hodnotené veľmi vysoko, a to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale aj spoločenskej. Podujatie si získava značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie našej malej krajiny na medzinárodnom fóre.

                                                  Promo video BANSKÁ BYSTRICA CUP 2020:       

Plnenie limitov na Olympijské hry, Majstrovstvá Európy dospelých a juniorov, testovacie podujatie pre EYOF 2021, ale aj veľmi zaujímavé mená.

Aj tohtoročný Banská Bystrica Cup znova figuruje v medzinárodnom kalendári svetovej (FINA) i európskej strešnej plaveckej organizácie (LEN) a jeho účastníci majú možnosť plniť limity na Olympijské hry 2020 v Tokiu, májové Majstrovstvá Európy dospelých. Juniori si zase splnením limitov môžu vybojovať účasť na júlových Majstrovstvách Európy, ktoré sa uskutočnia v škótskom Aberdeene. „Podujatie je zároveň prvým testom pripravenosti krytého 50-metrového bazéna na usporiadanie 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF), ktorý bude veľkou príležitosťou na propagáciu mládežníckeho športu i mesta Banská Bystrica v celej Európe. Reprezentačné družstvá si už teraz môžu otestovať podmienky pre budúcoročný EYOF. Túto možnosť využijú reprezentačné výbery Slovenska, Čiech a Ukrajiny,“ uviedol manažér a riaditeľ Banská Bystrica Cupu 2020 Milan Záborský.

V predchádzajúcich dvanástich ročníkoch sa na jeho štarte objavili pretekári už z 31 krajín celého sveta, traja olympijský víťazi, najrýchlejšia žena planéty, siedmi majstri sveta, deviati majstri Európy,

majster Južnej Ameriky, majster strednej Ameriky a Karibiku, dvaja víťazi olympijských hier mládeže,  svetoví a európski rekordéri, ale aj slovenská špička tohto športu.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (oslavujúci 25. výročie svojho vzniku) v tomto nastúpenom trende pokračujú. Aj vďaka veľkej podpore primátora Jána Noska, vedenia mesta, ale aj Banskobystrického samosprávneho kraja sa v tomto roku na štarte predstavia aj veľmi známe mená.

Z obavy korona vírusu zrušili účasť niektoré celé výpravy.

Najväčšou hviezdou podujatia mal byť aktuálny svetový rekordér z krátkeho bazéna na 50 m motýlik (jeho hodnota je 21,75 sekundy) a 4 násobný Majster sveta Nicholas SANTOS z Brazílie. Svoju už potvrdenú účasť však zrušil (ako aj svoje ďalšie štarty v Európe), z dôvodu nepredvídateľného šírenia korona vírusu. Taktiež plavci z Litvy a Maďarska odvolali svoje kompletné družstvá.

Napriek tomu, aj ďalší Brazílčania budú mať svoju kvalitu. Frederico CASTRO, víťaz pretekov zo série svetového pohára, ktorý na svetovom pohári v Berlíne porazil v disciplíne 200 m motýlik fenomenálneho Michaela Phelpsa, Banskobystričanom už veľmi dobre známy a populárny Nelson Da SILVA JUNIOR (5 násobný majster južnej Ameriky a medailista série pretekov svetového pohára) ale aj kraulový šprintér Felipe MESSIAS. Veľmi dobrí plavci prídu z Estónska – prsiarski rekordéri a účastníci OH 2016 Martin ALLIKVE a Maria ROMANJUK, účastník MS 2017 a kraulový rekordér Daniel ZAITSEV, ďalej Poliaci Kacper DEREŇ a Alexandra POLANSKA (dobre známa z minulých ročníkov).

Slováci sa predstavia na čele s najlepšou plavkyňou SR za rok 2016 a 2019 Andreou PODMANÍKOVOU

(3. miesto na svetovom pohári 2019 v Budapešti, semifinalistka Majstrovstiev sveta 2016 v kanadskom Windsore a 3-násobná semifinalistka z Majstrovstiev Európy 2019 v Glasgowe).

Ďalej zo seniorských reprezentantov uvidíme na štarte Tomáša KLOBUČNIKA, Adama HALASA, Zuzanu PAVLIKOVSKÚ, Miroslavu ZÁBORSKÚ, Tamaru POTOCKÚ, Barboru MIKUŠKOVÚ, Zuzanu MICHALIČKOVÚ, Robin REINDL, Lukáša KALNÍKA.

Z juniorských reprezentantov to budú Nina VADOVIČOVÁ, Olívia Anna ŠPRLÁKOVÁ-ZMOROVÁ, František JABLČNÍK,  Alex KUŠÍK, Filip LÁNYI, Lea KMOŠENOVÁ, Kevin BIELIK, Alexandra MIŠÍKOVÁ, Timea KOVÁCSOVÁ, Nina HODOŇOVÁ, Filip VITKO, Jana MIŽÚROVÁ, Matej DANIŠ, Šárka MAJDOVÁ, Andrej SIKLENKA, Patrik KUDLA, Veronika BEHALOVÁ.

Organizátori evidujú prihlášky 342 pretekárov z 59 klubov z Brazílie, Čiech, Estónska, Libanonu, Litvy, Maďarska, Severného Macedónska, Poľska, Rakúska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Na štarte tohto roku bohužiaľ neuvidíme elitných maďarských reprezentantov, ktorí majú v rovnakom termíne svoj národný šampionát, ktorý je ich povinným kvalifikačným na olympiádu 2020.

Mali by padať rekordy.

Organizátori aj napriek tomu očakávajú nové rekordy, ako aj splnenia kvalifikačných limitov na všetky najvýznamnejšie plavecké podujatia roku 2020. Tie budú sprostredkúvať aj prostredníctvom živého televízneho vysielania z obidvoch dní podujatia internetovým portálom www.tveso.sk/bbcup2020/   prakticky do celého sveta. Podujatie tak dostáva úplne iný rozmer.

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský: „Hlavnú cenu podujatia získajú pretekári, ktorí dosiahnu najvyššie bodové výkony podľa tabuliek FINA. Súťažiť sa bude v štyroch vekových kategóriách. Pre 3 najlepších mužov a 3 najlepšie ženy sú pripravené zaujímavé finančné bonusy a hodnotné ceny, za každý rekord podujatia ďalšie finančné prémie. Fanúšikovia plávania z celého Slovenska sa nepochybne, majú znova na čo tešiť.  Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno Európskeho mesta športu pre rok 2017, regiónu, ale aj celého Slovenska… o tom niet pochýb.“

Podujatie Banská Bystrica Cup 2020 sa uskutoční pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska. Program mítingu sa začne v sobotu 28. marca 2020 dopoludnia o 09:00 hod., popoludní pokračuje slávnostným otváracím ceremoniálom o 15:00 hod., v nedeľu 29. marca 2020 začína program o 9:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma – organizátori tým chcú prilákať na tribúnu krytej plavárne Štiavničky čo najviac divákov, ponúknuť špičkové výkony ale aj skvelú atmosféru.

Zdroj: Tlačová správa Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica

TOP účastníci

Nicholas SANTOS (Brazília)

aktuálny svetový rekordér z krátkeho bazéna na 50 m motýlik a spolu držiteľ svetového

      rekordu v štafete 4x50m polohové preteky, 5-násobný rekordér Južnej Ameriky

► 4-násobný Majster sveta

► víťaz svetovej letnej Univerziády, 2-násobný víťaz Pan Amerických hier,

      víťaz Hier Južnej Ameriky,

Frederic CASTRO (Brazília)

víťaz pretekov zo série svetového pohára

► na svetovom pohári v Berlíne porazil v disciplíne 200 m motýlik fenomenálneho

      Michela Phelpsa

Nelson Da SILVA JUNIOR (Brazília

► 5 násobný majster Južnej Ameriky

► medailista série pretekov svetového pohára

Andrea PODMANÍKOVÁ (Slovensko)

najlepšia plavkyňa SR v rokoch 2016 a 2019 v kategórii žien, slovenská rekordérka

      v prsiarskych disciplínach

► 3. miesto na svetovom pohári 2019 v Budapešti/Maďarsko na 50 m prsia

► semifinalistka MS 2016 vo Winsdore/Kanada

► 3-násobná semifinalistka ME 2019 v Glasgowe

Tomáš KLOBUČNIK (Slovensko)

najlepší plavec SR v rokoch 2013, 2012, 2011, 2009 v kategórii mužov

► 4. miesto na Majstrovstvách Európy 2013 v Herningu/Dánsko na 100 m prsia

► 5. miesto na Majstrovstvách sveta 2014 v Dohe/Katar na 200 m prsia

► účastník Olympijských hier 2012, 2016 Majstrovstiev sveta 2015 a 2013, Majstrovstiev

     Európy 2014

Martin ALLIKVEE (Estónsko)

účastník Olympijských hier 2016

► mnohonásobný estónsky rekordér v prsiarskych disciplínach

Alexandra POLANSKA (Poľsko)

► 2 x 3. miesto na Majstrovstvách Európy juniorov 2017 v Netanyi/Turecko

Maria ROMANJUK (Estónsko)

► účastníčka Olympijských hier 2016

► estónska rekordérka v prsiarskych disciplínach

Daniel ZAITSEV (Estónsko)

► účastník Majstrovstiev sveta 2017

► estónsky rekordér v disciplínach 50 a 100 m voľný spôsob