Banskobystrický pohár, jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku zaradený do kalendárov svetovej ako aj európskej strešnej plaveckej organizácie sľuboval v posledný marcový víkend kvalitnú konkurenciu a výborné výkony. Ponúkal plnenie limitov na Olympijské hry, Majstrovstvá Európy dospelých a juniorov, ako aj testovacie podujatie pre EYOF, ale aj veľmi zaujímavé mená.

Organizátori z plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici evidovali prihlášky 342 pretekárov z 59 klubov z Brazílie, Čiech, Estónska, Libanonu, Litvy, Maďarska, Severného Macedónska, Poľska, Rakúska, Slovenska, Slovinska, a Ukrajiny. Mali padať rekordy, avšak zasiahla „vyššia moc“ v podobe epidémie koronavírusu COVID-19. Podujatie sa neuskutočnilo ani o mesiac v náhradnom aprílovom termíne.

Do tretice všetko dobré?

Tretí termín, ktorý bol stanovený na 24. – 25. októbra 2020 naplnil štartovnú listinu znova o veľmi zaujímavé mená. Organizátori museli vylúčiť účasť všetkých zahraničných plavcov, aby eliminovali zdravotné riziko na minimum. Komplikovaná by bola ich účasť z pohľadu preukazovania negatívnych výsledkov na COVID-19, ale aj ich tranzitné trasy do nášho štátu. Na štarte sa tak mala predstaviť len slovenská špička tohto športu, ktorá je už hladná po súťažiach. Chceli sa pokúsiť o limity na OH 2021 v Tokiu. Všetko bolo zo strany organizátorov pripravené do detailov. Keďže podujatie muselo byť bez divákov, organizátori pripravili pre priaznivcov plávania aspoň priamy prenos prostredníctvom on-line TV prenosu. Podujatie malo byť zároveň prvým testom pripravenosti krytého 50-metrového bazéna na usporiadanie 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF), ktorý by sa mal uskutočniť v roku 2022 v Banskej Bystrici. V súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou s cieľom spomaľovania šírenia koronavírusu však aj ďalšie úsilie organizátorov znova všetko mení. Žiaľ, situácia je taká, že ani do tretice sa podujatie neuskutoční.

„Na Slovensku sa od 15. októbra 2020 zatvorili aj plavárne. Okrem piatich súťaží v kolektívnych športoch (výnimku dostal len profesionálny šport a v ňom súťaže vo futbale, hokeji, volejbale, basketbale, hádzanej) sa iné športové akcie na Slovensku nemôžu konať. Netušíme, prečo dostali výnimku len tieto športy (všetky sú kontaktné) a nie aj ďalšie. V našom športovom odvetví nám nepomôžu ani testy – lebo plavárne zatvorili. Chápeme vážnosť situácie a chceme v plnej miere rešpektovať nariadenia a rozhodnutia zo strany príslušných ústredných orgánov vedenia nášho štátu. Už nevládzeme, rezignovali sme – stálo nás to už veľmi veľa úsilia a v nemalej miere aj množstvo financií, ktoré nám už pravdepodobne nikto nevykompenzuje. Bude to naša čistá strata. Týmto je vážne ohrozená aj ďalšia činnosť a existencia nášho plaveckého oddielu. Podujatie sa už tohto roku určite neuskutoční “ povedal manažér a riaditeľ podujatia Milan Záborský.

Zdroj: Tlačová správa Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica